Jdi na obsah Jdi na menu
 

Vitamin D

Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesteroluFotony ultrafialového záření štěpí B jádro 7‑dehydrocholesterolu za vzniku cholekalciferolu, tedy vitamínu D3. Tuto schopnost výroby vitamínu v kůži si osvojili suchozemští obratlovci přibližně před 300 milióny let, kdy se přesunuli z oceánu, který byl bohatý na vápník.[2]

Syntéza působením slunečního záření by měla stačit na pokrytí až 80 % denní potřeby, v závislosti na zeměpisné šířce a ročním období. UVB záření, které vytváří vitamín D na kůži, neprochází skrze mraky a někdy neproniká ani skrze ozónovou vrstvu. Pokud je Slunce nízko, jeho paprsky dopadají k Zemi pod úhlem menším než 47°, UVB záření se odráží od ozónové vrstvy a téměř vůbec k nám neproniká. Můžeme se celým tělem vystavit na slunce, opálit se (UVA záření), ale nezískáme žádný vitamín D. Proto je ranní nebo večerní opalování pro zisk vitamínu D naprosto zbytečné. V létě, kolem 21. 6, je mezi 10 a 16 hodinou dostatek UVB záření. Ale od 21.6. se slunce začíná obracet k jihu. V jižním Polsku lze získat UVB záření do 3. 9., v Turecku do konce září, v Egyptě do 20.10. UVB začíná pronikat do centrálního Polska od 12. 4. Test na získání vitamínu D. Tužku přiložíme kolmo k zemskému povrchu. Pokud je stín tužky mnohem kratší, než její výška, UVB záření k nám proniká.

 

Množství vytvořeného vitamínu D v kůži závisí hlavně na geografické poloze co nejblíže rovníku a také na možnosti využívání UV záření v dostatečné míře.[4] Vitamín D se tvoří v kůži vlivem UVB (320–280 nm) záření (tzv. Dornovo záření), které prochází sklem jen v 1-8 %, zato však proniká vodou, zvláště mořskou, do hloubky několika metrů, čímž je umožněn vznik previtaminu D v těle ryb.

Množství vytvořeného vitamínu D snižují ochranné krémy, časté koupele v horké voděsuchá kůže starších lidí, velké množství melaninu v kůži, zahalování těla a znečištění ovzduší.

Organické sloučeniny nezbytné pro život. Ve většině případů je organismus sám nevytváří, proto je musíme získávat z potravy. Vitamíny se dělí na dvě skupiny - rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě. Vitamíny A,D,E,K jsou rozpustné v tucích, potřebují určité množství tuků k tomu, aby mohly být vstřebány v trávicím traktu. (ukládají se v játrech) Druhá skupina vitamínů jsou rozpustné ve vodě a jejich nadbytek se vylučuje močí. V organismu se tyto vitamíny neukládají, musejí se denně doplňovat.

 

Jedním z nejdůležitějších vitaminů pro vaše zdraví je vitamín D. Umožňuje tělu vstřebat vápník a fosfáty z vaší stravy, které jsou nezbytné k udržení zdravých kostí a zubů. V těle se vytváří působením ultrafialového záření. Pomáhá odstraňovat bolesti páteře, účastní se tvorby hormonů, povzbuzuje činnost štítné žlázy, zvyšuje odolnost proti nemocem, detoxikuje organismus. 

Při zvýšené hladině aktivního vitamínu D v krevním oběhu může být také spojován s zlepší svalovou funkcí u zdravých lidí. 

Je známo, že nízká hladina vitamínu D v těle je spojená se zvýšeným rizikem zlomenin kostí, dále se projevuje svalovou ztuhlostí, zvýšenou lomivostí kostí a u dětí špatným růstem.

Vitamín D je důležitý - aktivní : Vitamin D je neaktivní, dokud neprochází dvěma enzymatickými reakcemi v těle, které se vyskytují hlavně v játrech a ledvinách. Předchozí studie se zabývaly neaktivní formou vitaminu D (25-OH-vitamín D) a aktivní formou (1,25-OH-vitamín D), o kterých se zjistilo, že je více vázán na svalovou sílu.

Svalová slabost je známkou závazného nedostatku vitamínu D u lidí trpících křivicí a osteomalacií (např.: malabsorpce při celiakii..) 

 

„Vitamín D umožňuje správně fungovat, množit se a rychle reagovat na infekci těm bílým krvinkám a dalším složkám imunity, které tuto obranu zajišťují. Působí stimulačně na imunitu vrozenou i získanou. Nové poznatky ukazují jeho klíčovou roli pro obranu proti infekčním onemocněním, například respiračním nemocem, jako je třeba chřipka. Mnoho studií ukazuje i na vyšší výskyt nádorových onemocnění prsou a střeva u lidí s nízkou hladinou tohoto vitamínu, stejně tak na zřetelně vyšší výskyt tzv. autoimunitních onemocnění, kdy se imunita obrací proti vlastním tkáním – příkladem je roztroušená skleróza,“ uvádí Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.

Vysoký krevní tlak i diabetes II. typu jsou častěji zjišťovány u lidí s nízkými hladinami vitamínu D.

 

Dostatek vitamínu D a z čeho ho získat

Hlavním potravinové zdroje vitamínu D je:

Slunce - vystavením se slunečnímu záření, kdy světlo podporuje k tvorbě vitamínu D. (zase pozor na nadměrné vystavování se slunečnímu záření - hrozí rakovina kůže)

Mastné/tučné ryby - pstruh, makrela, losos, tuňák a jako bonus tím získáte pro vaše srdce zdravé omega 3 - mastné kyseliny

důležité potravinové zdroje: mastné ryby, rybí tuk, játra, červené maso, vejce (žloudek) a obohacené potraviny, jako jsou obiloviny. Častá je také suplementace vitamínu D, zvláště u těch, kteří mají zvýšené riziko zlomeniny kostí způsobené jinými faktory.

Houby - jsou-li vystaveny ultrafialovému záření - např. žampiony

Některé druhy mléka - obohacené o vitamín D

Vejce - žloudek - hlavní je, konzumovat celé vajíčko, ne pouze bílek a nebo žloudek. Nestačí však, konzumovat velké množství vajec, pro získání vitamínu D.

Hovězí játra - jsou výborným zdrojem vitamínu D i dalších pro tělo důležitých živin. (železo, bílkoviny, vitamín +  vysoký obsah cholesterolu)

Obiloviny (cereálie) - obohacené cereálie o vitamín D

A v neposlední řadě se jedná o suplementy, které vám pomohou dostat do těla správnou denní dávku. Na druhou stranu, jak se říká, všeho moc škodí, proto i u vitamínu D je potřeba správného množství. Dobré je, se vždy poradit o správném dávkování se svým lékařem..

Olej z tresčích jater  - nabídku tohoto oleje najdete u nás v E-shopu (Olej s vitamínem D)  - lze zvolit olej a nebo kapsle, obsahují bohatý zdroj vitaminu D.